Wierzymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć i tak jak psy i koty, króliki także potrzebują profilaktycznego odrobaczania i szczepień. Szczepienie królika zabezpiecza go przeciw dwóm groźnym wirusowym chorobom: myxomatozie i chorobie krwotocznej królików. Przebieg tych chorób może być śmiertelny i nie ma specyficznego leczenia, dlatego warto pamiętać o szczepieniu uszatego przyjaciela.
Szczepimy króliczki w następującym schemacie:
- Pierwsze szczepienie: 10-12 tygodni
- Drugie szczepienie: 4 tygodnie po pierwszym
- Powtórne szczepienia: Co roku
Myxomatoza:
Śmiertelna choroba przenoszona przez komary, pchły, ugryzienia much i bezpośredni kontakt z zakażonym królikiem. Króliki żyjące wyłącznie w domu także są narażone na zachorowanie.
Może przebiegać w postaci:
1. ostrej gdzie śmiertelność sięga 100%
2. przewlekłej guzowatej, gdzie może dochodzić do trudności z oddychaniem, porażeń, a śmiertelność wynosi 25-90%
Choroba krwotoczna królików:
Choroba jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z chorym królikiem ale także z jego śliną, wypływem z nosa. Wirus może być też przenoszony przez miski do karmienia, pośrednio przez ptaki i na ubraniu. To oznacza, że również króliki niewychodzące, mogą się zarazić.
Wywołuje krwawienie wewnętrzne, bardzo szybko postępuje i powoduje nagłą śmierć. Szczepienie efektywnie zabezpiecza królika przed zachorowaniem.
Odrobaczanie królików:
Przeprowadzamy je dwa razy do roku. Zawsze odrobaczamy przed szczepieniem. Drugie odrobaczenie jest konieczne po sezonie letnim, w którym króliczki są karmione zielonką z przydomowych ogródków, działek, osiedlowych trawników.
Na roślinach, które podajemy królikom mogą znajdować się niewidoczne jaja pasożytów jelitowych.
Zwierzęta zarażone, zwykle nie wykazują żadnych objawów, aż do momentu spadku odporności czy wystąpienia innej choroby.
Inwazje pasożytów wewnętrznych mogą objawiać się:
- apatią,
- chudnięciem,
- brakiem apetytu,
- gromadzeniem się gazu w jelitach,
- przewlekłą lub ostrą biegunką,
- wgłobieniem jelit
- zaparciami.
Dodatkowo, formy rozwojowe pasożytów zasiedlające tkanki organizmu, mogą powodować objawy ze strony układu oddechowego i zaburzenia neurologiczne.